Krawat - niewielki dodatek, który może całkowicie odmienić wizerunek mężczyzny, a coraz częściej także i kobiety! Każdy, kto próbował nauczyć się sztuki wiązania krawata, wie o tym, że początki mogą być trudne. Skąd jednak w ogóle wzięła się moda na krawat wokół szyi? Jak prawidłowo wykonać uniwersalne wiązanie? I czym jest łezka w krawacie? Przedstawiamy przewodnik po węzłach krawata!
Historia krawata, czyli skąd wzięła się moda na krawat męski!
Co ciekawe, historia krawata sięga aż do… starożytności! Rzymianie wiązali kawałki materiału wokół szyi jako symbol statusu społecznego lub ochrony przed chłodem. Najbardziej znanym pierwowzorem współczesnego krawata jest jednak chusta noszona przez chorwackich żołnierzy w XVII wieku - sama nazwa „krawat” pochodzi właśnie od francuskiego słowa cravate, oznaczającego Chorwata. Była to ozdobna tkanina, która stała się popularna na dworze francuskim za czasów Ludwika XIV.
I tak od tego momentu moda na ozdabianie szyi rozwijała się, przechodząc przez różne formy - od koronkowych żabotów i kryz (które znamy z tych, często zabawnych, starych portretów), przez muszki, aż do krawatów znanych nam dzisiaj.
Współczesny krawat wyewoluował w XIX wieku i od tamtej pory stał się symbolem elegancji, powagi i profesjonalizmu - dlatego tak chętnie wybierany jest przez mężczyzn, którzy szykują się do ważnych wydarzeń. Wiązanie krawata stało się również tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna.
W wielu przypadkach, krawat jest wręcz niezbędnym elementem stroju - dlatego tak ważne jest, aby zarówno panowie, jak i panie (które nierzadko muszą wziąć sprawy w swoje ręce) znały różne sposoby wiązania krawata. A my podpowiemy Wam, jak zrobić to krok po kroku!
Jak wiązać węzeł Four-in-Hand - instrukcja krok po kroku
Rodzaj węzła, który cieszy się największą popularnością, to Four-in-Hand, potocznie znany jako „węzeł w czwórkę” lub „węzeł na czwórkę”. Jest on nie tylko jednym z najpopularniejszych, ale też jest niezwykle łatwy do wykonania. Mimo że jest to węzeł asymetryczny i może budzić wątpliwości wśród perfekcjonistów, to pasuje niemal na każdą okazję.
Jak zawiązać krawat krok po kroku w prostym węźle Four-in-Hand?
-
Załóż krawat na szyję, grubszym końcem po prawej stronie i spraw, żeby był on dłuższy niż węższy koniec.
-
Następnie przełóż grubszy koniec nad węższym i obwiąż go raz dookoła.
-
Obwiąż go po raz drugi, ale tym razem przełóż gruby koniec pod spodem pętli przy szyi.
-
Przeprowadź gruby koniec przez powstałą pętlę i delikatnie zaciśnij krawat.
-
Delikatnie uformuj materiał pod węzłem, tak by powstał w nim równy dołek, czyli… tzw. łezka - elegancki detal podkreślający węzeł krawata!
Węzeł windsorski - klasyka formalnego stylu
Węzeł Windsor to wybór doskonały na wszystkie wyjątkowe okazje, takie jak śluby czy oficjalne spotkania lub kolacje biznesowe. W przeciwieństwie do Four-in-Hand cechuje go pełna symetria oraz szeroki kształt. Jest to węzeł prosty, który świetnie wygląda z koszulą z szerokim kołnierzem.
Jak zawiązać krawat krok po kroku w wiązanie Windsor?
-
Umieść krawat na szyi, szerszym końcem po prawej.
-
Przełóż szeroki koniec nad wąskim i przeciągnij go przez pętlę na szyi od dołu.
-
Owiń go ponownie dookoła i przełóż przez pętlę, tym razem od zewnątrz.
-
Przeciągnij gruby koniec przez powstały węzeł i zaciśnij.
Podwójny węzeł windsorski
Podwójny Windsor, znany również jako Full Windsor, jest po prostu bardziej rozbudowaną, a przez to masywniejszą wersją klasycznego wiązania windsorskiego. Również jest bardzo eleganckim wiązaniem i świetnie sprawdza się na formalne okazje, dodając powagi każdemu strojowi.
Jak zawiązać podwójny Windsor?
-
Rozpocznij, jak w przypadku standardowego Windsora, umieszczając grubszy koniec po prawej stronie.
-
Następnie przełóż szeroki koniec nad wąskim i przeciągnij od spodu przez pętlę.
-
Wykonaj przełożenie szerokiego końca krawata na lewo i ponownie przeciągnij przez pętlę od dołu, tym razem po lewej stronie.
-
Przełóż go na prawą stronę, tworząc szerokie obramowanie węzła.
-
Na koniec przeprowadź gruby koniec przez pętlę od przodu, przeciągnij przez środek węzła i delikatnie dopasuj, tworząc pod spodem łezkę.
Pół-Windsor, czyli casualowa elegancja!
Pół-Windsor to węzeł pośredni między Windsorem a Four-in-Hand, od którego jest znacząco bardziej formalny. Jednocześnie optycznie jest mniej masywny niż Windsor. Jest to elegancki węzeł, który doskonale sprawdza się na co dzień, na przykład do biura czy na mniej formalne wyjścia.
Jak zawiązać węzeł półwindsorski?
-
Przełóż krawat przez szyję grubszym końcem po prawej stronie.
-
Przełóż krawat tak, by szersza część była na górze, a następnie poprowadź ją pod spód i przez pętlę.
-
Przeprowadź gruby koniec na lewo, a następnie ponownie przeciągnij przez pętlę.
-
Na koniec przeprowadź gruby koniec przez powstałą pętlę i zaciśnij, tworząc symetryczny węzeł.
Węzeł Kent - minimalizm i funkcjonalność
Kolejnym rodzajem wiązania krawata jest węzeł Kent - doskonały wybór dla tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają minimalizm. Jest jednym z najłatwiejszych do zawiązania i tworzy smukły, płaski węzeł. Jest doskonały do krótszych krawatów lub gdy chcemy uzyskać mniej formalny wygląd, na przykład na wyjście z przyjaciółmi!
Jak zawiązać węzeł Kent?
-
Załóż krawat na szyję, tak aby gruby koniec krawata był krótszy niż zazwyczaj (Kent zużywa mniej materiału niż inne węzły)
-
Przełóż gruby koniec pod wąskim, prowadząc go na lewą stronę.
-
Przeprowadź gruby koniec od przodu w prawo, tworząc pętlę wokół wąskiego końca.
-
Przełóż gruby koniec przez pętlę przy szyi od dołu, wyciągając go na wierzch.
-
Przeciągnij gruby koniec przez utworzoną pętlę z przodu i delikatnie zaciśnij, dostosowując węzeł do uzyskania odpowiedniego kształtu.
Węzeł księcia Alberta - eleganckie wiązanie krawata
Do szykownych i eleganckich węzłów, doskonałych na przykład do krawatu pana młodego, zalicza się węzeł Victoria Knot, znany przede wszystkim jako węzeł księcia Alberta. Jest wydłużonym, wielowarstwowym węzłem, który nadaje się raczej do wąskich i cienkich krawatów.
Jak zawiązać węzeł księcia Alberta?
-
Załóż krawat na szyję, grubszym końcem po prawej stronie.
-
Owiń gruby koniec dwukrotnie wokół wąskiego końca.
-
Przeprowadź gruby koniec przez pętlę na szyi od spodu.
-
Przeciągnij go przez powstałą pętlę i delikatnie zaciśnij. Węzeł jest wydłużony i bardziej subtelny niż Windsor, co dodaje mu klasy!
Węzeł Trinity - poznaj nietypowe wiązanie krawata!
Węzeł Trinity to węzeł, który przyciąga uwagę swoją wyjątkową strukturą. Jest trójwarstwowy, przypominający kształtem spirale lub węzeł celtycki. Jest znacznie trudniejszy do zawiązania, ale jednocześnie pozwala uzyskać prestiżowy, efektowny wygląd!
-
Załóż krawat, zostawiając gruby koniec nieruchomy na wysokości pasa. Pracuj wąskim końcem.
-
Przełóż wąski koniec krawata nad grubym i przeciągnij go przez pętlę wokół szyi od dołu.
-
Opuść wąski koniec na lewo, przeciągnij z przodu na prawo i ponownie przez pętlę przy szyi.
-
Przeprowadź wąski koniec z przodu, tworząc małą pętlę po prawej stronie.
-
Przełóż wąski koniec pod grubym końcem na lewą stronę, a następnie przez prawą pętlę.
-
Przeprowadź go pod spodem na prawo i przeciągnij przez środkową pętlę.
-
Zaciśnij i ukryj wąski koniec krawata pod spodem kołnierzyka koszuli.
Jak dopasować krawat? Kolor, długość i grubość krawata bez tajemnic
Wybór odpowiedniego krawata, tak samo jak klasyczne buty czy akcesoria, może przeważyć o tym, jak zaprezentuje się cała stylizacja. To sztuka wyrażania stylu, ale też osobowości. Jak dopasować każdy detal, by stworzyć look pełen klasy?
Kolor i wzór
Dobierając krawat do stylizacji, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kolor i wzór krawata - jest to najważniejszy dodatek męskiego stroju. Kolor krawata powinien być dopasowany do kołnierzyka i marynarki, a wzór krawata zależy od okazji - gładki wybierzemy na formalne wydarzenia, a wzorzysty na mniej oficjalne wyjścia. Na szczególnie ważne okazje najlepiej wybierać stonowane barwy, np. granaty, czernie czy szarości.
Długość krawata
Nie można też ignorować długości krawata - standardowo końcówka powinna sięgać klamry paska do spodni. Guziki w koszuli muszą być starannie zapięte przed zaciśnięciem węzła, by krawat układał się idealnie.
Grubość krawata
W przypadku krawata, niezależnie od okazji, jego grubość dopasowujemy do stylu garnituru. Szerokie, jedwabne krawaty pasują do szeroko rozstawionych klap marynarki i bardziej klasycznego stylu, natomiast wąskie sprawdzą się przy nowoczesnych i smukłych garniturach. Warto również dopasowywać grubość krawata do sylwetki. Drobniejsi, szczuplejsi panowie powinni decydować się na cieńsze modele, niż mężczyźni wysocy, postawni i plus size.