Moda jest niczym wehikuł czasu. To, co było modne w zeszłej dekadzie odchodzi w niepamięć, po to, by przypomnieć o sobie ponownie za kolejnych kilka lub… kilkadziesiąt lat. Z pewnością zauważyłaś na wybiegach i ulicach powrót stylizacji, które pamiętasz ze swojego dzieciństwa czy lat wczesnej młodości. Ale czy spostrzegłaś, że coraz częściej pojawiają się też stroje z dawno minionych epok? Takie, które znalazłabyś w szafie mamy czy babci?
Spódnice z rozkloszowanym dołem rodem z lat 50., koronki i bufiaste rękawy kojarzone z okresem międzywojennym, hipisowskie sukienki z przełomu 60./70. i ortalionowe dresy w kolorach szalonych lat 80… Wszystko to, choć tak zróżnicowane pod względem fasonu i designu, to tak zwana moda vintage. Czym jest styl vintage i jakie są jego charakterystyczne cechy? Dlaczego wraca do łask, a może… nigdy nie wyszedł z mody? O wszystkim opowiemy Ci w poniższym artykule!
Styl vintage - co to takiego?
Słowo vintage ma swoje korzenie w języku francuskim i pierwotnie służyło ono do definiowania starych roczników ekskluzywnych win. Dziś określa się nim wszystko z minionych dekad, a konkretniej wszystko to, co jest starsze niż 20 lat - zarówno sprzęty, jak i samochody, meble czy, właśnie, odzież.
Modowy vintage czerpie więc ze stylów sprzed 2000 roku. Konkretniej mianem vintage określa się wszelkie ubrania (czy dodatki i akcesoria) powstałe między 20. a 90. dekadą XX wieku. A z uwagi na fakt, że na przestrzeni tych siedemdziesięciu lat panowały najróżniejsze style i zachodziły niemałe, modowe rewolucje, stylistyka ta jest bardzo, bardzo rozległa i ma ogromny potencjał do wykorzystania w nowoczesnych stylizacjach.
W tym momencie jednak warto również wspomnieć o określeniu „retro”, które często używane jest zamiennie do vintage. Można ich tak używać, jednak warto znać różnicę! Podczas gdy vintage określa przedmioty i elementy garderoby autentyczne, powstałe przed dwudziestu, czterdziestu czy stu laty, ubrania retro są to konfekcje produkowane współcześnie, stylizowane na stare - retro to więc moda na ubrania inspirowane stylizacjami minionych dekad i mające „imitować” oraz nawiązywać do vintage.
Vintage - cechy charakterystyczne dla tego stylu
Na początek mała lekcja historii dla naszych młodych czytelniczek i nostalgiczna podróż dla tych z nas, które pamiętają XX wiek.
Współcześnie ubrania i dodatki możemy kupić praktycznie wszędzie i są produkowane na masową skalę. Spontaniczny zakup T-shirtu, jeansów czy koszuli nie stanowi więc najmniejszego problemu. Kiedyś jednak wyglądało to inaczej - brak internetu, a zatem i sklepów online, a także, w przeciwieństwie do współczesności, brak wszechobecnych salonów odzieżowych, sprawiały, że zakupienie odzieży nie należało do łatwych zadań. Ubrania natomiast wytwarzane były w znacznie mniejszych ilościach, w małych zakładach i przez rzemieślników.
Z tego powodu odzież wykonywana była z większą starannością, z wytrzymałych materiałów dobrej jakości i, dzięki temu, wiele elementów garderoby przetrwało do dziś (nie bez znaczenia był również sposób prania - często ręczny - i naturalnego suszenia). Oczywiście współcześnie wciąż można znaleźć porządnie wykonane, dobre jakościowo spodnie, bluzki czy sukienki (np. w naszym sklepie!), jednak wszystkie zgodnie przyznamy, że większość ciuchów z sieciówek nie jest w stanie przetrwać kilku sezonów, a co dopiero lata - natomiast ubrania pochodzące z lat 90., 80. czy wcześniej, często nadal wyglądają rewelacyjnie mimo upływu czasu!
Jakość i wykorzystywane materiały to zatem pierwszy wyróżnik w stylizacjach vintage. Kolejnym są zaś fasony i kroje - tutaj jednak mamy spore pole do wyboru i interpretacji, ponieważ w okresie obejmowanym przez styl vintage moda damska i męska również zmieniła się kilka razy.
Bez wątpienia odzież vintage cechuje też oryginalność. Trudno bowiem znaleźć w sklepach typu second hand (gdzie najczęściej znajdziemy prawdziwe ciuchy z minionych lat) dwie takie same rzeczy. Niemal każdy element garderoby jest inny, wyjątkowy i… ma duszę, którą tak doceniają miłośnicy tego stylu.
Najważniejsze elementy garderoby vintage
Charakterystyczne dla tej estetyki są zarówno ubrania bardziej eleganckie i, można by rzec, staromodne, takie jak bufiaste koszule, rozkloszowane spódnice, dziewczęce sukienki z fantazyjnymi falbanami, czy wełniane, dopasowane do figury garsonki, które królowały w latach 20.-50. XX wieku, jak również nieco nowocześniejsze ubrania, które pamiętają lata 80. i 90. - jeansy z wysokim stanem, skórzane kurtki, T-shirty z frędzlami i kolorowe dresy z ortalionu. Również królujące w latach 60. i 70., kolorowe i odważne, hipisowskie spódnice, krótkie sukienki i powracające do łask spodnie dzwony z szerokimi nogawkami. Niezależnie więc od tego, czy preferujesz na co dzień styl bardziej formalny, czy casualowy, sportowy czy elegancki, moda vintage wpasowuje się w najróżniejsze trendy i potrzeby!
Nie możemy zapominać jednak o dodatkach i akcesoriach, które również mogą przybierać zarówno formę eleganckiej biżuterii, którą mogłybyśmy znaleźć w szkatułce babci (np. zdobione broszki, kolie, i misternie wykonane pierścionki), jak również na przykład niezwykle praktycznego, skórzanego plecaka, który był nieodłącznym towarzyszem młodzieży w czasach pierwszych festiwali w Jarocinie. Uwielbianym akcesorium fanek vintage i retro są też okulary przeciwsłoneczne - zarówno te w wąskich oprawkach kojarzonych z końcówką XX wieku, jak i te większe, okrągłe czy o fasonie kociego oka, które były niezwykle trendy we wcześniejszych dekadach.
Obuwie, podobnie jak ubrania, również na przestrzeni lat się zmieniało, ale istnieje kilka modeli kluczowych dla tej estetyki. Charakterystyczne dla stylu vintage - szczególnie jeśli myślimy o dawniejszej modzie - są buty na niskim obcasie i z paseczkami przytrzymującymi stopę, skromne baleriny z ozdobnymi noskami czy kokardkami oraz wiązane oksfordki. Późne vintage to z kolei buty, które wiele z nas może nadal posiadać w swoich szafach: ze szpicem lub kwadratowym noskiem, a także wszelkiego rodzaju koturny i platformy na szerokich obcasach.
Styl vintage – moda dla każdego?
Teraz pewnie zastanawiasz się, czy wprowadzenie stylu vintage do Twojej garderoby jest możliwe i czy powinnaś ubierać się w takiej estetyce. Odpowiedź brzmi: oczywiście, czemu nie! Stylistyka vintage świetnie wygląda zarówno na dojrzalszych, jak i młodszych osobach, obecnie nawet nastolatki chętnie sięgają po ciuchy w stylu retro czy przeczesują second handy w poszukiwaniu perełek vintage. Pamiętaj jednak, by decydując się na stylizację sprzed kilku dekad, przełamać ją nieco nowocześniejszą fryzurą lub dodatkami oraz modnym makijażem. W ten sposób stworzysz stylowy look, nie dodając sobie tym samym lat!
Z uwagi na fakt, że styl ubierania vintage (lub jego współcześniejsza odsłona - styl retro) bazują na stylistyce z różnych dekad i różnych epok, właściwie każdy może znaleźć w tej estetyce coś dla siebie. Możesz stworzyć modny look w pełni w klimacie vintage lub po prostu wykorzystać pewne jego elementy, np. łącząc nowoczesny, casualowy outfit i akcesoria vintage lub, bazując na jakimś jednym elemencie garderoby w starym stylu, stworzyć niepowtarzalną stylówkę, która podkreśli Twoją indywidualność.
Pamiętaj - noszenie ubrań i dodatków to nie jest przykry obowiązek związany z nadążaniem za trendami za wszelką cenę, a zabawa - możesz więc eksperymentować i ubierać nie tylko to, co dobrze wygląda, ale również sprawia Ci radość i pasuje do Twojego poczucia estetyki. Oto kilka inspiracji, jak wprowadzić ubrania vintage do swojej szafy:
Dama ze starej fotografii
Jeśli fascynuje Cię elegancja i wytworność lat 20. i 30. być może będziesz świetnie czuła się w outficie żywcem wyjętym ze starego albumu ze zdjęciami. Elegancką bluzkę z wiązaniem na szyi i bufiastymi rękawami połącz z ołówkową spódnicą i niewysokimi czółenkami zapinanymi na pasek lub zdecyduj się na stylizowaną garsonkę i baleriny z delikatnym obcasikiem oraz kokardką. Całość uzupełnij eleganckim zegarkiem na złotej lub srebrnej bransolecie i niewielką torebką do ręki.
Kolorowe lata 70.
Lata 60. i 70. XX wieku to czas, w którym królowały kolory i nieco futurystyczna stylistyka. Jeśli to ona do Ciebie przemawia, naszą propozycją są szerokie spodnie dzwony połączone z butami na grubym obcasie i platformie, które możesz uzupełnić zwiewną bluzką w kwiaty lub szalonym topem na jedno ramię.
Inną propozycją jest króciutka, koniecznie w żywym kolorze, sukienka o kroju literki A lub trapezu, którą warto połączyć z koturnami - albo jeszcze lepiej - kozakami na platformie i dużymi kolczykami.
Na skraju epok
Choć wielu z nas trudno w to uwierzyć, stylistyka lat 90. również podpada pod modę vintage. Jeśli te czasy są najbliższe Twojemu sercu, nasza propozycja na stylizację to połączenie T-shirtu z nadrukiem ze spodniami z wysokim stanem, najlepiej jeansami (oczywiście koszulkę warto włożyć w spodnie i podkreślić talię paskiem), a także butami typu sneakers.
Jako wierzchnią warstwę warto wybrać skórzaną lub jeansową katanę lub - bardziej elegancko - oversizową marynarkę. Do takich stylizacji rewelacyjnie sprawdzają się plecaki w stylu vintage i niewielkie torebki na ramię (tzw. jamniki). Outfitu dopełnią okulary vintage w wąskich ramkach.
Nowoczesny look połączony z modą z poprzednich dekad
Jak wcześniej wspomniałyśmy, nie musisz od stóp do głów dobierać ubioru vintage lub retro odpowiadającego konkretnej dekadzie. Możesz zdecydować się na ciekawe połączenie stylów - świetnie sprawdzi się nowocześniejszy, zwyczajny outfit w eleganckiej odsłonie, który jedynie uzupełnisz akcesoriami z minionych dekad.
Możesz zdecydować się np. na szpilki, rozkloszowaną spódnicę i delikatny golf, który uzupełnią dodatki vintage, takie jak apaszka, naszyjnik czy broszka. Świetnym pomysłem jest również taki zestaw: marynarka lub koszula vintage połączona ze spodniami wide leg i loafersami, albo klasycznymi jeansami i butami sportowymi.
Dlaczego ubrania w stylu vintage nie wychodzą z mody?
Odpowiadając na to pytanie właściwie wracamy do początku powyższego artykułu. Moda damska i męska cały czas się zmieniają, jednak od kilku sezonów można zauważyć wielki powrót stylów, które towarzyszyły nam wiele dekad temu…
Tak dzieje się od zawsze i, prawdopodobnie, będzie działo się w również w kolejnych latach. Inspiracje z przeszłości nieustannie stanowią natchnienie dla projektantów i designerów, którzy co kilka lat na nowo odkrywają minione, modowe trendy i pozwalają im wracać i ewoluować. Przykładem jest właśnie obecnie uwielbiana moda retro/vintage, która na nowo doceniła dawne, klasyczne fasony.
Niezależnie więc od tego, która z minionych dekad jest najbliższa Twojemu sercu, zawsze znajdą się jej elementy, które będą wpasowywały się w najnowsze trendy modowe. Dodatkowo zarówno garderoba w stylu vintage, jak i akcesoria vintage cieszą się zwykle wysoką jakością, która, bezsprzecznie jest odporna na upływ czasu i zawsze broni się sama!