Facebook Pixel
Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież

Filiżanka ze spodkiem Rococo Ślad Człowieka

W magazynie
SKU
FPC_800203IZ2AS01
262,00 zł
Wysyłka od 32,00 PLN
Dostawa w 72 godziny

„Ludzkie ślady” to unikalny projekt, który Ewa Klekot i Arkadiusz Szwed stworzyli wraz z pracownikami fabryki w Ćmielowie.

W trakcie produkcji porcelany, osoby zaangażowane w jej tworzenie zostawiły na produktach ślady swoich dłoni i palców. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę "czynnika ludzkiego" w produkcji przemysłowej. To pokazuje, że każde, porcelanowe dzieło, wychodzące z ćmielowskiej fabryki wymaga precyzyjnej pracy ludzkich rąk.

Serwis Rococo „Ślad człowieka” powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. Nie bez powodu do realizacji projektu wybrany został fason Rococo. Projekt tej wyjątkowej kolekcji narodził się w XIX w. pod nazwą Rococo Sevres. 

Skład:
filiżanka 220 ml 1 szt
spodek 14 cm 1 szt.

  • Kolor Niebieski
  • Marka Fabryka Porcelany Ćmielów i Chodzież
  • Tworzywo Porcelana
Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież

Ćmielowskie Zakłady Porcelany produkujące do dzisiaj porcelanę to najstarsza w Polsce fabryka wyrobów ceramicznych. Nasze początki sięgają roku 1790 kiedy na terenach w okolicach Ćmielowa garncarz Wojtas założył niewielką manufakturę, i w towarzystwie kilku innych garncarzy zaczął wytwarzać wyroby gliniane. Od roku 1804 w zapiskach historycznych pojawia się manufaktura w Ćmielowie, która produkuje fajans. Jej właścicielem i inicjatorem był się Hyacynt (Jacek) hr. Małachowski. Fabryka ta ok. 1838 roku rozpoczęła produkcję porcelany.

ZOBACZ PRODUKTY

Zobacz też